مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه چیست؟

مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه چیست؟

بعد از نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری، مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید. چرا که با انجام این کار می‌توانید به موقع از ایجاد اختلال در شبکه مطلع شده و به موقع از مزایای خدمات پشتیبانی شبکه بهره‌مند شوید.

 قبل از اینکه به معرفی مفهوم مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه بپردازیم، لازم به ذکر است که شما می‌توانید از خدمات شبکه در تهران گروه امداد آی تی به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته بهره‌مند شوید. تنها کافی است که از طریق شماره ۰۲۱۲۸۴۲۶۸۶۸ با کارشناسان ما در تماس باشید.

مانیتورینگ شبکه یعنی چی؟

مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه ابزاری جهت نظارت بر عملکرد شبکه و شناسایی هشدارهایی است که موجب اختلال در نحوه کار سیستم‌ها شده است. بنابراین با استفاده از این ابزار می‌توانید عملکرد رابط‌های شبکه ، وضعیت سیستم‌های سخت‌افزاری حساس ، CPU ، حافظه یا سایر آمارها برای سرورها و دستگاه‌های موجود در شبکه را به صورت منظم رصد کنید.

به عبارت دیگر، مدیران از ابزارهای مانیتورینگ شبکه استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که سیستم‌های مهم موجود در شبکه در دسترس بوده و به درستی کار می‌کنند.

مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه چیست؟

اهمیت پایش شبکه چیست؟

هدف اصلی از نظارت و تجزیه و تحلیل مداوم شبکه موارد زیر می‌باشد:

 • به مدیران کمک می‌کند تا نسبت به رفتارهای غیرعادی توجه کرده و به موقع پاسخ دهند.
 • شناسایی تغییرات ناخواسته و غیرمجاز، مانند تهدیدات امنیتی احتمالی توسط خودی یا مهاجمان خارجی
 • شناسایی مسائل مهم قبل از بروز مشکل (مسائلی که باعث کندی یا خرابی سیستم می‌شوند.)

مانیتورینگ برای کدام یک از بخش‌های شبکه انجام می‌شود؟

ابزارهای مانیتور شبکه برخی یا تمام عناصر شبکه زیر را پوشش می‌دهند:

 • دستگاه‌های شبکه – از جمله روتر ، سوئیچ ، لوازم، gateway و پراکسی
 • پیوندها و اتصالات بین عناصر شبکه ، از جمله رابط‌های شبکه
 • نظارت بر سرور وب، سرورهای ایمیل، سرورهای برنامه، سرورهای FTP، سیستم‌های ذخیره سازی
 • نظارت بر سرویس میزبانی وب، سرویس‌های ابری، برنامه‌های SaaS، خدمات پیام رسانی
 • برای سرورها یا سایر دستگاه‌های موجود در شبکه، مانیتورینگ شبکه به طور معمول جهت بررسی میزان دسترسی، CPU و حافظه، استفاده از دیسک و پیکربندی انجام می‌شود.

مانیتور شبکه با پروتکل‌هایی مانند HTTP، HTTPS، SNMP، FTP، SMTP، POP3، IMAP، DNS، SSH، TELNET، SSL، TCP، ICMP، SIP، UDP و Media Streaming کار می‌کند. هریک از این پروتکل‌ها به صورت پسیو یا اکتیو کار می‌کنند. در حالت پسیو تنها گزارشی از ترافیک شبکه و درگاه‌ها ارسال می‌شود. در حالی که در حالت اکتیو ارسال پینگ یا درخواست TCP برای آزمایش نحوه پاسخ یک سرور یا سرویس شبکه جهت پایش شبکه انجام می‌شود.

مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه چیست؟

معیارهای مانیتور شبکه

در مانیتورینگ یا پایش یک شبکه کامپیوتری از معیارهای زیر جهت تحلیل عملکرد سیستم استفاده می‌شود:

 • در دسترس بودن – آیا سرویس یا دستگاه در حال پاسخگویی به درخواست‌ها هست؟
 • زمان پاسخگویی به شبکه – هر درخواست چقدر سریع پردازش می‌شود؟
 • تجزیه و تحلیل مسیر شبکه – از چه مسیری برای ارائه پاسخ به درخواست‌ها در شبکه استفاده می‌شود؟ آیا مسیرهای موجود به اندازه کافی بهینه هستند؟

روش‌ها و ابزارهای نظارت بر ترافیک شبکه

ابزار اصلی مورد استفاده در نظارت بر شبکه ، پینگ است. از پینگ برای بررسی اینکه رایانه در حال کار است و آیا اتصالات شبکه سالم هستند استفاده می‌شود. پینگ با ارسال درخواست Internet Control Message Protocol (ICMP) از طریق شبکه و اندازه‌گیری زمان پاسخ به درخواست، عملکرد شبکه را آنالیز می‌کند.

روش دیگری که برای مانیتورینگ شبکه استفاده می‌شود، استفاده از پروتکل Simple Network Management (SNMP)می‌باشد. SNMP یک روش امن برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین دستگاه‌های موجود در یک شبکه است. این یک درخت داده با پایگاه‌های مدیریت اطلاعات (MIBs) ایجاد می‌کند ، که انواع خاصی از دستگاه‌ها یا اجزای دستگاه را با هم در یک گروه قرار می‌دهد. هر دستگاه یا مؤلفه دارای شناسه شی (OID) بوده که امکان آنالیز را به ابزارهای تحلیل می‌دهد.

انواع زیادی از ابزارهای شبکه – رایگان ، منبع باز و تجاری – وجود دارد که از SNMP و سایر تکنیک های پایش شبکه استفاده می‌کنند. با استفاده از این ابزارها، مدیران قادر خواهند بود که اطلاعات و وضعیت ترافیک شبکه را به موقع مشاهده کرده و آنالیز نمایند. با آستانه‌هایی که هنگام طراحی شبکه کامپیوتری تعریف می‌شوند، مدیران به موقع از شرایط شبکه مطلع شده و تصمیمات لازم را اجرا می‌کنند.

نتیجه‌گیری

با توجه به مواردی که در خصوص مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه بیان کردیم، می‌توان گفت بعد از طراحی شبکه و نصب و راه اندازی شبکه مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که رفتار و نحوه عملکرد هر یک از اجزای شبکه را بررسی کرده و آنالیز کنید. تنها در این صورت است که به موقع از مشکلات موجود مطلع شده و تصمیم‌گیری می‌کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *