رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION : خطای صفحه آبی

رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION : خطای صفحه آبی

خطای BSOD (Blue Screen of Death) نشان دهنده آن است که برای کامپیوتر شما مشکلی رخ داده است و نیاز است که سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید. خطاهای مختلفی از BSOD وجود دارد که به علت یک خرابی کشنده در سیستم اتفاق می‌افتد. خطای صفحه آبی به شما می‌گوید که سیستم مورد نظر در حال حاضر نمی‌تواند به طور صحیح و ایمن کار کند. به همین دلیل خطای صفحه آبی را یک نوع خطای STOP (it stops the operating system from running) در نظر می‌گیرند که دلایل مختلفی برای وقوع آن وجود دارد. اما نتیجه آن در بدترین وضعیت ممکن این است که سیستم شما در یک حلقه بی‌پایان گیر کند و با هر بار راه اندازی مجدد رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION صورت نگیرد. با این اتفاق ویندوز بارگیری نمی‌شود و دوباره همان خطای صفحه آبی نشان داده می‌شود.

مشخص کردن این که خطای صفحه آبی به چه علت رخ داده است کمی سخت است، زیرا دلایل زیادی هستند که می‌تواند منجر به این اتفاق شوند. در برخی از موارد اشتباهات کاربر در استفاده از سیستم عامل دلیل ایجاد خطای UNEXPECTED STORE EXCEPTION می‌شود، در بعضی مواقع هم آنتی ویروسی که روی سیستم خود نصب کرده‌اید علت این اتفاق است. در اغلب مواقع مقابله این مشکل سخت است زیرا هیج راه حل واحدی برای آن وجود ندارد. هر چند که کمی زمان‌بر است اما خوشبختانه ما راه حل‌هایی برای رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTIONدر دست داریم که تصمیم داریم در ادامه مقاله آن را با شما در میان بگذاریم.

شاید بهتر باشد که ویژگی Fast Startup را خاموش کنید، نرم افزار آنتی ویروس را از روی سیستم خود غیرفعال کنید ، برنامه های Microsoft Store را ریست کنید، فایل های سیستم را با اجرای سیستم File Check (SFC) اسکن و تعمیر کنید، یک clean boot انجام دهید، درایورها را آپدیت کنید و خطای درایوهای دیسک را بررسی کنید.

توجه: در صورتی که نتوانستید رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTIONرا انجام دهید و پس از هربار ری‌استارت کردن سیستم با خطای صفحه آبی مواجه می‌شوید باید با استفاده از شبکه سازی، ویندوز را در حالت Safe Mode بوت کنید.

اگر نمی‌دانید که چطور به حالت Safe Mode (Safe Mode with Networking) بوت شوید باید این از روش ” Interrupt Windows Boot Process” استفاده کنید. البته برای این کار از راه‌های دیگر مانند به کار بردن (Advanced Startup) CD / DVD / USB  که می‌توانند به طور اتوماتیک اقدام به تعمیر صفحه نمایش آبی کنند و وضعیت Safe Mode رابرقرار کنند استفاده کنید. بعد از این‌که به محیط ویندوز وارد شدید راه حل‌های زیر را در پیش بگیرید تا رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION صورت گیرد.

روش های رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION یا خطای صفحه آبی

ویژگی Fast startup را خاموش کنید

ابتدا سعی کنید ویژگی Fast Startup را غیرفعال کنید. در اغلب مواقع این کار موجب  رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION شده است. ویژگی Fast Startup در ورژن های ویندوز ۱۰ و همچنین ویندوز ۸ موجب راه اندازی سریع‌تر کامپیوتر می‌شود. بسیاری از کاربران بدون اینکه از نحوه کارکرد آن اطلاعی داشته باشند از ویژگی‌های مفید آن استفاده می‌کنند اما با این حال برخی از کاربران با نصب ویندوز جدید بر روی سیستم خود اقدام اقدام به خاموش کردن Fast Startup می‌کنند.

فعال بودن Fast Startup نباید آسیبی به سیستم شما برساند زیرا این یکی از ویژگی‌های ویندوز است، اما با این وجود می‌تواند یکی از دلایل خطای صفحه آبی باشد. برای غیر فعال کردن Fast Startup به بخش جستجو در ویندوز بروید و کلمه “power” تایپ کنید. بعد از پیدا شدن نتیجه بر روی “Choose power plan” کلیک کنید. بعد از آن در پنجره Power Options بر روی  “Choose what the power buttons do” کلیک کنید. در ادامه کار بر روی “Change settings that are currently unavailable” کلیک کنید و در صورتی که تیک گزینه “Turn on fast startup (recommended)” زده شده است آن را بردارید.

در آخر کار هم “Save changes” را بزنید تا تغییراتی که ایجاد کرده‌اید ذخیره شود. در ادامه کار بررسی کنید که آیا رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTIONانجام شده است یا خیر. در صورتی که هم‌چنان مشکل پابرجا بود قبل از بردن سیستم به یک مرکز خدمات کامپوتر روش بعدی را برای برطرف کردن خطای مورد نظر امتحان کنید.

به طور موقت آنتی ویروس سیستم را غیر فعال کنید

همان‌طور که گفته شده یکی از عواملی که می‌تواند به رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION بیانجامد غیر فعال کردن آنتی ویروس است. به همین دلیل بهتر است هم آنتی ویروس و هم firewall روی سیستم را غیر فعال کنید و در ادامه کار سیستم را ری‌استارت کنید. بعد از انجام این کار به احتمال زیاد مشکل شما برطرف شده و دیگر نیازی نیست که سیستم خود را به یک مرکز پشتیبانی کامپیوتر ببرید. اما در صورتی که همچنان خطا وجود داشت می‌توانید راه حل‌های زیر را در پیش بگیرید.

با استفاده از PowerShell برنامه Microsoft Store را Re-register کنید

PowerShell یک چارچوب مدیریت اتوماسیون و تنظیم پیکربندی مایکروسافت است که از یک پوسته خط فرمان و یک زبان نوشتاری مرتبط استفاده می‌کند. در PowerShell، وظایف اجرایی معمولاً توسط “cmdlets” انجام می‌شود. می‌توانید بر روی استارت منو راست کلیک کنید و نتیجه “Windows PowerShell (Admin)”  را انتخاب کنید تا به PowerShell دسترسی پیدا کنید.

اکنون این دستور (بدون کوتیشن در ابتدا و انتها) را در پنجره PowerShell کپی و جایگذاری کنید:

“Get-AppxPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}”

برای چسباندن یا همان paste کردن آن، بر روی پس زمینه Powershell کلیک راست کنید تا دستور ظاهر شود بعد از آن Enter را فشار بزنید تا این دستور را اجرا کنید. PowerShell را ببندید و رایانه را دوباره راه اندازی کنید. بررسی کنید رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION برطرف شده است یا خیر، که به احتمال زیاد این اتفاق افتاده است و نیازی نیست سیستم خود را به یک مرکز خدمات کامپیوتر در تهران ببرید.

فایل های سیستم را اسکن و تعمیر کنید

System File Checker یک ابزار Windows است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با اسکن کردن فایل‌های خرابی ویندوز آن‌ها را تعمییر و بازیابی کند. برای اجرای آن باید به بخش جستجو در ویندوز بروید و  Command Prompt را تایپ کنید. بر روی نتیجه “Command Prompt” راست کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه “Run as administrator” را انتخاب کنید.

برای اجرا شدن دستور باید “sfc /scannow” را در Command Prompt تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید. Checker File System کار خود را شروع می‌کند و ۱۵ دقیقه زما لازم است تا اسکن کامل شود. بعد از آن شما می‌‌توانید سیستم خود را دوباره ری‌استارت کنید و بررسی کنید که رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTIONصورت گرفته است یا خیر.

کار clean boot را انجام دهید

زمانی که ویندوز را به صورت عادی راه اندازی می‌کنید، چندین برنامه و سرویس به صورت خودکار شروع به کار می‌کنند و در ادامه کار در پس زمینه سیستم اجرا می‌شوند. این برنامه ها شامل فرایندهای اساسی کامپیوتر، نرم افزار آنتی ویروس، ابزار کاربردی سیستم و سایر نرم افزارهایی است که از قبل نصب کرده‌اید. این برنامه‌ها توانایی درگیر کردن نرم افزار و به وجود آمدن خطای صفحه آبی را دارند. با انجام clean boot برای راه اندازی مجدد سیستم می‌توانید مشکلات مربوط به این بخش را از بین ببرید.

برای شروع این کار بهتر است به قسمت جستجو بروید و کلمه “system configuration” را تایپ کنید. در ادامه بر روی نتیجه که “system configuration” خواهد بود کلیک کنید. بعد از آن در پنجره System Configuration بر روی تب “Services” کلیک کرده و تیک “Hide all Microsoft services” را بزنید. در آخر هم بر روی “Disable all” کلیک کنید.

تب “Startup” را انتخاب کنید و بر روی “Open Task Manager” کلیک کنید. در زیر تب Task Manager Startup همه برنامه‌های فعال شده را یکی یکی انخاب کرده و گزینه “Disable” را بزنید. بعد از غیر فعال کردن همه Task Manager را ببندید و بر روی تب Configuration Startup دکمه OK را بزنید. در ادامه رایانه خود را ری‌استارت کنید و بررسی کنید که رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION انجام شده است یا خیر.

خطاهای دیسک سیستم خود را بررسی کنید

در بین ابزاهای داخلی ویندوز یک ابزار وجود دارد سالم بودن آن‌ها را بررسی می‌کند. این ابزار دیسک‌ها را بررسی می‌کند و خطاهای رایجی که در آن‌ها رخ می‌دهد را از بین می‌برد. برای اجرای این ابزار از خط فرمان یا رابط گرافیکی می‌توانید استفاده کنید. برای شروع باید به Command Prompt بروید و در آن‌جا “chkdsk C: / r” را تایپ کنید و بعد از آن Enter را بزنید. “C” را به جای هارد درایو خود بگذارید. (در صورتی که ویندوز در درایو دیگری قرار دارد ب جای C آن درایو را بگذارید).

در ادامه از شما سؤال می‌شود که آیا می‌خواهید رایانه خود را برای انجام اسکن مجدد راه اندازی کنید؟ شما باید “Y” را تایپ کرده و Enter را فشار بزنید. صبر کنید تا روند اسکن chkdsk به پایان برسد. بعد از آن بررسی کنید که رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTIONانجام شده است یا خیر.

درایوها را آپدیت کنید

ممکن است که خطای رخ داده به علت خرابی درایوها باشد. درایورها رابط بین نرم‌افزار و سخت‌افزار هستند، یعنی مانند یک مترجم عمل می‌کنند زیرا این نوع برنامه‌ها بیشتر توسط تولید کنندگان نرم‌افزارها ایجاد می‌شوند. در صورتی که این رابط نتواند به خوبی کار کند در عمل‌کرد کامپیوتر مشکلی رخ خواهد داد و سیستم نمی‌تواند به خوبی کار کند. اما شما می‌توانید به وسیله Device Manager درایوها را آپدیت کنید.

برای شروع بر روی منوی استارت راست کلیک کنید و از روی گزینه‌های نشان داده شده Device Manager را انتخاب کنید. یا این‌که می‌توانید Device Manager را در بخش جستجو تایپ کنید و از آن‌جا وارد Device Manager شوید. در بخش Device Manager لیستی از دستگاه‌های متصل به کامپیوتر خود را می‌بینید.

در کنار برخی از درایورها ممکن است که یک علامت زرد رنگ را ببینید. این درایورها نیاز به آپدیت دارند. برای این کار بر روی درایور مورد نظر کلیک کنید تا آن را گسترش دهید. بعد از آن بر روی آیکون باز شده کلیک راست کنید و از روی گزینه‌های باز شده “Update driver” را انتخاب کنید.

در ادامه از شما سؤال می‌شود که می‌خواهید نرم افزار درایور به روز شده را به‌طور خودکار جستجو کنید یا تصمیم دارید جستجوی آن را به صورت دستی انجام دهید. اگر گزینه اول را انتخاب کنید ویندوز، رایانه و اینترنت برای شما آخرین آپدیت درایور مورد نظر را شما جستجو می‌کند. اما در صورتی که گزینه دوم را انتخاب کنید باید درایورها را به صورت دستی پیدا کرده و آپدیت آن را انجام دهید.

این روند طولانی‌تر است؛ زیرا شما باید با مراجعه به وب سایت رسمی سازنده دستگاه مورد نظر، آخرین آپدیت درایورهای دستگاه خود را دانلود کنید. پس از انجام آپدیت‌ها، رایانه خود را مجدد راه اندازی کنید و بررسی کنید رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTION انجام شده است یا خیر.

راه حل آخر

همه راه حل‌های رفع ارور UNEXPECTED STORE EXCEPTIONدر این مقاله گفته شد. در صورتی که هم‌چنان با خطای صفحه آبی مواجه هستید بهتر است تا کامپیوتر خود را به یک متخصص در زمینه رایانه نشان دهید. خبر خوب برای ساکنین غرب تهران این است که خدمات کامپیوتر غرب تهران امداد آی تی ۷۲۴ می‌تواند مشکلات شما در این زمینه را برطرف کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *