نکاتی طلایی درباره مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر

نکاتی طلایی درباره مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر

زمانی که یک شرکت، پشتیبانی شبکه خوبی داشته باشد؛ سیستم امنیت و حفاظت آن به ندرت دچار اختلال می‌شود. همچنین نصب و راه اندازی سیستم‌های کنترل کننده شبکه کامیپوتر کاری زمان بر و پر هزینه است که برای مسئولان شبکه معمولا با مشکلاتی همراه است؛ بنابراین فردی که تحت عنوان مدیر شبکه می‌خواهد سیستم کنترل کامپیوتری را پیاده کند باید برای حل مشکلات و مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر خود نکاتی را بداند که بعضی از آن‌ها عبارتند از:

نکاتی طلایی درباره مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر

بازبینی و بررسی سیستم‌ها را در دست بگیرید

برای این که بخواهید به یک مدیر پشتیبانی شبکه کامپیوتر بسیار موفق تبدیل شوید؛ باید آماری  از تجهیزات در دست‌تان داشته باشید تا بتوانید به راحتی تشخیص دهید که به چه نرم‌‌افزارهایی نیاز دارید. برای این کار از سوئیچ شبکه شروع کنید و هر آن چه را که دارید در یک لیست بنویسید تا شناخت کافی داشته باشید. سرورها، روترها، فایروال‌ها و انواع سوئیچ مخصوص لایه توزیع از جمله مواردی هستند که باید در این قدم با دقت بررسی نمایید.

حد شبکه را در نظر بگیرید

همان‌طور که می‌دانید فایرول که در دنیای شبکه، به دیوار آتش نیز معروف است و همین‌طور فلیتر، اهمیت زیادی دارند و در بعضی از زمان‌ها به این اجزا بیش از اندازه اعتماد می‌شود. در صورتی که باید همیشه روی اطلاعاتی که وارد و خارج می‌شوند کنترل داشت تا بتوان از بروز اختلالات احتمالی جلوگیری کرد که یکی از راهکارها برای انجام این کار باید بررسی میزان ترافیک شبکه و پیاده‌سازی مکانیسم شناخت نفوذ یا همان IDS میباشد.

نکاتی طلایی درباره مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر

یادتان باشد تجیهزات شبکه وابسته‌اند

از آن‌جایی که شبکه یک سیستم پیچیده است؛ بعضی از سیستم‌های داخلی آن کاملا به یکدیگر وابسته‌اند و کارکرد آن‌ها ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با هم دارد. بنابراین اگر زمانی به صورت غیر حضوری و از راه دور در حال مشاهده شبکه هستید ممکن است روتری به شما اخطار دهد و اگر در یک سیستم مشکل ایجاد شود و به سایرین وابسته باشد؛ روتر نشان می‌دهد که تمام شبکه با اختلال روبه رو شده است؛ در حالی که شاید در واقعیت این نباشد؛ به همین دلیل امروزه ابزارهای نظارت بر شبکه وجود دارند که به کاربر این قابلیت را می‌دهد تا هنگامی که روتری متوقف شود؛ با دنیایی از اخطار رو به رو نشود و دست او بسته نماند. بنابراین برای پشتیبانی شبکه کامپیوتر به رابطه اجزای مختلف با یکدیگر توجه داشته باشید.

تغییرات را انجام دهید

هر مشکل و هر قدمی در دنیای شبکه می‌تواند درب‌های جدیدی به روی شما باز کند. اگر اتفاقی در سیستم‌های شبکه رخ دهد؛ بهتر است به این فکر باشید که باید چه روش و راهکار مناسبی را اجرا کنید تا شبکه به خوبی کارکند. شبکه یک سیستم پر کاربرد است که همواره در حال تغییر می‌باشد و هزاران راه در آن به وجود می‌آید. از طرفی تحقیقات نشان داده مدیرانی که همیشه روش‌های گذشته خود را در پیش می‌گیرند و تغییری در آن ایجاد نمی‌کنند تا افراد از آن‌ها ناراضی نباشند؛ نمی‌توانند در شرایط بحرانی و حساس به خوبی عمل کنند. بنابراین در زمینه مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر به روز باشید.

سیستم امنیتی و استاندارد در نظر بگیرید

اگر برای شما اخطاری می‌آید که شبکه شما با اختلال مواجه شده و یا با ترافیک بالایی همراه است؛ زمانی می‌تواند تاثیرگذار باشد که دلایل بروز آن را هم نشان دهد؛ در حالی که معمولا این کار را نمی‌کند؛ به همین دلیل برای جمع کردن اطلاعات و دلایل در مواقع ویژه؛ بهتر است از پروتکل‌های کنترل کننده شبکه نطیر WMI وSNMP استفاده شود.

نکاتی طلایی درباره مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر

توجه خاص مشکلات زیر ساخت شبکه داشته باشید

به عنوان فرد تعیین کننده و مدیریت پشتیبانی شبکه کامپیوتر باید بخش عظیمی از توجه‌تان را روی زیر ساخت شبکه قرار دهید؛ چرا که مشکلات موجود در این بخش، آسیب قابل توجهی به شبکه می‌زند. برای این کار هر چند وقت یک بار سلامت کابل‌کشی شبکه، کیستون، رک، پچ پنا و ترانک را مورد بررسی قرار دهید و اگر اختلالی وجود داشت آن را فورا عیب‌یابی کنید.

سیستم هشدار نصب کنید

سیستم هشدار باید با توجه به ساعات کاری کارمندان فعال باشد. از طرفی بعضی از مجموعه‌ها بر خلاف شرکت امداد آی تی ۷۲۴، مرکز تخصصی خدمات شبکه تهران، پشتیبانی ۲۴ ساعته ندارند؛ بنابراین باید برای پشتیبانی از خدمات حضوری استفاده می‌کنند که در این حالت باید تمامی اطلاعات، اخطارها و مشکلات به این کارمندان ارجاع شود. از طرفی اگر شرکت ارائه دهنده خدمات شما امداد آی تی ۷۲۴ باشد دیگر نیازی به مراجعه حضوری و نگرانی برای ساعات غیر کاری نیستید؛ چرا که این مجموعه خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری را به صورت شبانه روزی ارائه می‎دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *