افزایش سرعت ویندوز 10

آیا از کندشدن ویندوز ۱۰ و عملکرد کلی سیستمتان خسته شده‌اید؟ آیا به دنبال روش‌های مطمئن جهت افزایش سرعت ویندوز هستید؟ آیا به دنبال روشی هستید که با استفاده از آن‌، سرعت و عملکرد ویندوزتان را برای انجام فعایت‌های گوناگون مانند بازی افزایش دهید؟ اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید هستید، در این مقاله با آموزش افزایش سرعت ویندوز ۱۰ همراه امداد آی تی ۷۲۴ باشید.

قبل از اینکه به معرفی روش‌های رفع مشکل کند شدن ویندوز ۱۰ بپردازیم، لازم به ذکر است که شما می‌توانید از طریق خدمات امداد آی تی ۷۲۴ ، در هفت روز هفته به صورت ۲۴ ساعته جهت حل مشکلات کامپیوتر ، مشکلات شبکه و … استفاده نمایید. برای ارتباط با ما، با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۶۸۶۸ تماس بگیرید.

روش‌های افزایش سرعت ویندوز ۱۰

برای افزایش سرعت ویندوز، روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از آن‌ها از طریق تنظیمات ویندوز ۱۰ و برخی دیگر از طریق برخی از نرم‌افزارهای جانبی قابل پیاده‌سازی هستند. شما با استفاده از هر یک از روش‌هایی که در ادامه به شما عزیزان آموزش می‌دهیم، می توانید مشکل کند‌شدن ویندوز ۱۰ را حل کنید.

تغییر تنظیمات مصرف انرژی در ویندوز ۱۰

برای کاهش مصرف انرژی لپ تاپ، یکی از روش‌های ممکن کاهش عملکرد ویندوز و سیستم است. بنابراین برای اینکه شما سرعت ویندوز ۱۰ را افزایش دهید، اولین کاری که می‌توانید انجام دهید است که تنظیمات سیستم را روی High Performance قرار دهید. برای اجرای این تنظیمات، می توانید مشابه با آموزش مرحله‌ای زیر عمل کنید:

 • مرحله اول: از روی کیبورد، دکمه Windows را فشار دهید. عبارت ‘power & sleep’ را در قسمت جستجو تایپ نمایید. سپس Power & sleep را انتخاب کنید. در صورتی که بخش جستجوی ویندوز را پیدا نکردید، می‌توانید از طریق بخش Start ، Settings ، System و در نهایت Power & sleep تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید.
 • مرحله دوم: از منوی سمت راست، گزینه ” Click Additional power settings” را انتخاب کنید.
 • مرحله سوم: از منوی سمت چپ، گزینه create a power plan را انتخاب نمایید.
 • مرحله چهارم: از میان گزینه‌های نمایش داده شده، گزینه High Performance را انتخاب نمایید.

غیرفعال کردن برخی از برنامه‌های ویندوز ۱۰

یکی دیگر از روش‌های افزایش سرعت ویندوز ۱۰ ، غیرفعال کردن برخی از برنامه‌هایی است که به هنگام روشن شدن سیستم، به صورت اتوماتیک فعال می‌شوند. وجود چنین برنامه‌هایی، یکی از دلایل اصلی کندشدن ویندوز ۱۰ است. بنابراین با غیرفعال کردن برنامه‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید، سرعت سیستم را به صورت چشمگیری افزایش دهید.

توجه: برنامه‌های مایکروسافت و آنتی ویروس را که به ترتیب برای راه‌اندازی سیستم و محافظت از آن ضروری هستند را غیرفعال نکنید.

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله اول: روی منوی taskbar راست کلیک کرده و گزینه Task Manager را انتخاب نمایید.
 • مرحله دوم: در پنجره‌ای که برایتان نمایش داده می‌شود، گزینه More details و سپس Startup را انتخاب کنید.
 • مرحله سوم: از میان لیستی که نمایش داده می‌شود، برنامه‌هایی که هنگام راه‌اندازی سیستم به آن‌ها نیاز ندارید، غیرفعال کنید.

افزایش سرعت ویندوز 10

بهینه‌سازی درایوهای ویندوز ۱۰

یکی دیگر از مواردی که به عنوان علت کندشدن ویندوز ۱۰ در نظر گرفته می‌شود، بهینه نبودن فضای داخلی سیستم است. برای رفع این مشکل، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله اول: دکمه ویندوز را فشرده و در قسمت جستجو، عبارت defragment را تایپ کرده و سپس گزینه Defragment and Optimize Drives را انتخاب نمایید.
 • مرحله دوم: درایو مورد نظر، که معمولا درایو C هست را انتخاب کرده و گزینه Optimize را انتخاب نمایید.

پاک کردن درایوهای ویندوز ۱۰

برخلاف روش قبل که درایوهای ویندوز طی آن مرتب و بهینه میشدند، در این روش درایوهای ویندوز از فایل‌های غیرضروری پاک می‌شوند.

 • مرحله اول: روی گزینه This PC را انتخاب کرده و روی درایو مورد نظرتان راست کلیک کنید و سپس گزینه Properties­ را انتخاب نمایید.
 • مرحله دوم: از صفحه‌ای که برایتان نمایش داده می‌شود، گزینه Disk Cleanup را در بخش General انتخاب نمایید.
 • مرحله سوم: بعد از اینکه جستجوی سیستم برای پاک کردن فایل‌های غیرضروری به اتمام رسید، گزینه Clean up system files را انتخاب نمایید.
 • مرحله چهارم: در این مرحله سوال “Are you sure you want to permanently delete these files?” (مطمئن هستید که می‌خواهید این پرونده ها را به طور دائم حذف کنید؟)، از شما پرسیده می‌شود. چون تمامی این فایل‌ها غیرضروری هستند، می‌توانید با خیال راحت گزینه Delete Files را انتخاب نمایید.

حذف فایل‌های موقتی (Temp) در ویندوز ۱۰

همانطور که از اسم این نوع پوشه‌ها مشخص است، به داده‌هایی که به صورت موقتی نیاز دارید و بعد بدون استفاده هستند، داده‌های Temp گفته می شود. بنابراین چندان منطقی به نظر نمی‌رسد که این نوع فایل‌ها رو روی دیسک‌های خود نگهدارید! بنابراین برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ ، پیشنهاد می‌کنیم حتما از این روش استفاده کنید.

 • مرحله اول: دکمه Windows را انتخاب کرده و سپس در بخش جستجو عبارت run را جستجو کنید.
 • مرحله دوم: در پنجره نمایش داده شده، عبارت %temp% را تایپ کرده و روی OK کلیک کنید. با انجام این کار به صورت مستقیم به پوشه Windows Temp هدایت می‌شوید.
 • مرحله سوم: تمام فایل‌های موجود در این پوشه را انتخاب کرده و آن‌ها را حذف نمایید.
 • مرحله چهارم: مجددا به پنجره Run رفته و این بار عبارت temp را نوشته و OK را انتخاب نمایید.
 • مرحله پنجم: در صورتی که اعلان you don’t currently have permission to access this folder را مشاهده کردید، می‌توانید گزینه Continue را انتخاب نمایید.
 • مرحله ششم: تمام فایل‌ها را انتخاب کرده و پاک نمایید.
 • مرحله هفتم: مجددا به پنجره Run مراجعه کرده و گزینه prefetch را انتخاب نمایید. گزینه Continue را انتخاب کرده و سپس تمام فایل‌های موجود را پاک نمایید.

توجه: در صورتی که در حین انجام این کار برخی از فایل‌های مهم خود را پاک کردید، می‌توانید از طریق نرم‌افزار EaseUS آن‌هارا بازیابی کنید.

افزایش سرعت ویندوز 10

غیرفعال‌سازی همگام سازی OneDrive در ویندوز ۱۰

OneDrive یکی از سرویس‌های ویندوز است که از طریق آن می‌توانید تمام فایل‌های موجود در سیستم را با هم همگام کرده و از طریق این حساب به داده‌های سیستم خود دست پیدا کنید. اما با توجه به این که این قابلیت به صورت خودکار در ویندوز اجرا می‌شود، می تواند یکی از دلایل کندشدن سرعت ویندوز ۱۰ در نظر گرفته شود.

برای توقف این قابلیت در ویندوز می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله اول: روی گزینه OneDrive در نوار ابزار پایینی راست کلیک کرده و گزینه Settings و سپس Account را انتخاب نمایید.
 • مرحله دوم: گزینه Unlink this PC و سپس Unlink account را انتخاب نمایید.

انتقال فایل‌های اضافی به هارد خارجی

با وجود اینکه پر بودن هارد داخلی سیستم تاثیر مستقیمی روی کند شدن ویندوز ۱۰ ندارد، اما بی‌تاثیر هم نیست. به همین دلیل، بهتر است که از طریق نرم‌افزار EaseUS Todo PCTrans­ ، فایل‌هایی که نیاز همیشگی بهشان ندارید را به یک هارد خارجی انتقال دهید.

نتیجه‌گیری

به طور کلی برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ روش‌های مختلفی وجود دارد. اما یکی از بهترین رویکردها برای رفع مشکل کندشدن ویندوز ۱۰ ، نصب سیستم عامل در SSD است و نه HDD. هرچه که شما بتوانید برنامه‌های غیر ضروریتان را روی فضای HDD قرار دهید، می‌توانید سرعت بالا آمدن ویندوز را به صورت چشمگیری افزایش دهید.